Yüksek noktalara personel yükseltmek gerektiren durumlar, işyerlerinde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Makaslı manlift tam bu noktada devreye giriyor. Yükseltici platform vasıtasıdır. 4 personel sığacak genişlikte ve 15 metreye kadar yükselebilmektedir.

Personel yükseltmenin gerektiği durumlar özellikle büyük işyerleri, duvar, çatı, tavan, cam temizliği işlerinde personellerin eşyaları ile birlikte güvenli bir şekilde yükseltilmesi önce işyeri sorumluluğunda sonrasında sunulan imkanları kullanmaması çalışanın sorumluluğu dahilindedir. Personel can güvenliği yanı sıra beraberindeki malzemelerin sağlamlığı için korunarak sabit bir zeminle yükseltilmesi dengesini koruyacak malzemeleri ile beraber şekilde beraberinde yükselme  İşyerlerinde yüksek konumda bulunan makine bakımı, çatı onarımı durumları sık kaza yaşanılan durumlar arasındadır. Durum böyle olunca çeşitli çözümler aranmış ve en iyi çözümün manlift almak veya kiralamak olduğu kararına genel çoğunlukla varılmıştır.

Makaslı Manlift
Makaslı Manlift (Yücel Çekici)

Makaslı Manlift Özelliği

Görünüm olarak dirkdörtgen bir tasarıma sahip üstü açık yanları koruma demirleri ile çevrilidir. İçerisine eşyalarla birlikte binilebilir, kapısını kapattıktan sonra güvenle yükselmeye hazır sayılırız. Sahip olduğu uzaktan kontrol kumandası sayesinde içinde yükselebilir aynı zamanda manlifti ile geri sağ sol gibi yönlerede hareket ettirme imkanı vardır. Genişliği metreden az uzunluğu 1 metreden fazla istenilirse platform uzatması ile uzunluk daha da arttırılabiliri. Yerden 12 metre uzunluğuna yükselebilir. Plastik lastikler ve dizel seçeneğiyle yakıt takviyesi yapılabilir.

Manlift Hangi Alanda Kullanılır

Dar alanlarda yükselmeyi gerektiren her durum aslında manlift kullanmak uygundur. Kullanmak istenilen alanın yer zemini engebesi yüksek, taşlı, yumuşak kumlu olduğu zeminler kullanım için uygun değildir. Manliftin dengesini bozamaya sebep olabilecek zemin olaylarını önlemek için öncesinde kullanılıcak alanın zemini kontrol edilmelidir. Zemini düzgün yerlerden birinden bahsecek olursak örneğin bir fabrikada tavana yakın yüksek alanda onarım yapmak için manlifti yanaştırarak platformu yükseltmek personelin işini kolaylaştıracak ve hızlandırıcaktır. Manlift açık makaslı platformunu indirmeden kumanda ile Manliftin hareket etmesini sağlayarak vakit kaybı olmadan diğer işe göz atabilir. 

Manlift ve Vinç Kıyaslaması

Manlift araç girişinin yapılamadığı dar alanlarda çok kıvrak şekilde gezinme ve yükselme imkanı sağlarken vinç için aynı durumu söyleyemeyiz. Vinç için daha geniş alan gereklidir ve vinç ağır sanayi makineleri gibi yüksek ağırlığa sahip nesneleri taşıyabilirken manlift sadece platform yükseltme desteği vermektedir. Manlift ile belirlenen limitin üzerinde ağırlık yaşınamaz. Kaldıracağı ağırlık bakımından bakarsak vinç bir manliftten 100 kat daha ağır nesneleri kaldırabilir. Manlift insan kaldırmak için kullanılır vinç ise daha çok insan gücünün yetersiz kaldığı durumlarda kullanılır.